четвер, 22 жовтня 2020 р.

Неспокій серця Бориса Олійника

 



    Народився Борис Ілліч Олійник 22 жовтня 1935р. в с. Зачепилівка на Полтавщині. Вірші почав писати в шкільному віці. Він "топтав стежку до п'ятого класу Зачепилівської семирічки", коли побачив у новосанжарівській райгазеті "Ленінським шляхом" свій невеличкий вірш і своє прізвище.

    1953р., після закінчення шкільного навчання, вступив на факультет журналістики Київського університету імені Т. Г. Шевченка, а вже 1958р. розпочав роботу в редакції газети "Молодь України". Поет і журналіст, часто їздив у відрядження.

    Пережите в дитинстві та в роки молодості склало основу першої його збірки поезій "Б'ють у крицю ковалі" (1962).

    Друга збірка — "Двадцятий вал" (1964), відзначена Республіканською комсомольською премією ім. М. Островського.

     Б. Олійник пише своєрідні віршовані "портрети" — монологи про сільських трудівників, як-от хворого хлібороба ("Про хоробрість"), інваліда з фронту ("Дядько Яків"), "співрозмову" зі скромною вчителькою В. І. Левкович ("Формула"), присвячений М. Рильському вірш "Пісня", автобіографічні нотатки "Про себе".

    Виходять збірки "Вибір" (1965), "Коло" (1968), "Відлуння" (1970), "Рух" (1973).

    Вражає різноманітність поетичної творчості Олійника: задушевно-ліричне слово про матір ("Мати"); філософський роздум про непорушність зв'язку людини із землею ("Заземлення"); сокровенне, інтимне ("Дума про Аеліту", "Ти чекай..."); лірика, сповнена драматизму та конфліктності: "Балада про вогонь і принципи", "Ринг", "Триптих пильності", "Засторога", ряд віршів з циклу "Коло" та ін.; публіцистичність у "Триптиху пильності" та в такому ж чілійському триптиху "На тривожній струні".

    Поет є лауреатом Державної премії СРСР (1975, за книгу "Стою на земле") і Державної премії УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1983, за книги "Сива ластівка", "У дзеркалі слова", "Дума про місто").

    Свою творчу роботу він завжди поєднував з активною громадською діяльністю. В 1971 — 1973рр. та з 1976-го року він — секретар правління Спілки письменників України, секретар правління Спілки письменників СРСР, секретар парткому Київської письменницької організації. Був депутатом Верховної Ради УРСР 10-го і 11-го скликань.

    Читачі Бобрівницької сільської бібліотеки  захоплюються творчістю Бориса Олійника, його твори читають  дорослі, юнацтво та навіть діти. 

Немає коментарів:

Дописати коментар